آفات گلابی Psylla pyricola

6 1,482

پسیل گلابی یکی از آفات درجه اول درختان گلابی در ایران است.

محل تغذیه و خسارت در درجه اول برگها می باشند ولی آفت می تواند از میوه ف دمبرگ و حتی پوست شاخه و تنه نیز تغذیه کند .

خسارت آفت به درختان گلابی به صورت های زیر انجام می گیرد .

۱ . مکیدن شیره گیاهی و ضعیف شدن درختان .

۲ . ترشح شیره بر سطح برگها و میوه ها اختلال در تنفس و فتوسنتز گیاه و تمرکز اشعه خورشید درمحل شیره که حالت ذره بینی دارد و موجب سوختگی برگها و ریزش آنها می شود .

۳ . بدشکلی ، کوچک شدن و بد طعم شدن میوه ها .

۴ . پسیل گلابی انتقال دهنده بیماری فتوپلاسمایی بوده که زوال و مرگ تدریجی درختان گلابی را موجب می گردد .

1

کنترل آفت :

در خصوص کنترل این آفت می بایست متذکر شد که مبارزه شیمیای بعنوان آخرین حربه و راه حل بوده و حتی به جهت مصرف بی رویه و خارج از زمان آن و از بین رفتن دشمنان طبیعی ، آفت طغیان نموده و آفات جدیدی نیز در باغات ظاهر شده که باغدار ناچار به مصرف سموم جدید می گردد . لذا با عنایت به موارد یاد شده در خصوص کنترل و مدیریت اصولی آفت توصیه های زیر ارائه می گردد :

۱ . رعایت فاصله درختان در موقع کشت (۸*۸) و هرس و آرایش آنها در پایین آوردن جمعیت آفت بسیار موثر می باشد .

۲ . ایجاد پوشش گیاهی در سطح باغ نظیر کشت یونجه و شبدر مانع از بالا رفتن درجه حرارت و افزایش رطوبت نسبی گردیده و مانع از افزایش جمعیت آفت می شود .

لازم به ذکر است که حتی الامکان سپاشی در ساعات خنک (صبح زود و بعدازظهر) و در زمانی که باد نمی آید انجام گیرد .

سموم توصیه شده :

 • انویدور ۴/۰ لیتر در هزار لیتر آب
 • موسیپلان ۲۵/۰ لیتر در هزار لیتر آب
 • کالیپسو ۳/۰ لیتر در هزار لیتر آب
 • آکتارا ۳/۰ لیتر در هزار لیتر آب
 • کنسالت ۷/۰ لیتر در هزار لیتر آب
 • کاسکید ۵/۰ لیتر در هزار لیتر آب
 • دیازینون ۵/۱ لیتر در هزار لیتر آب

۳ . تغذیه متعادل گیاهی : کمبود و زیاد بودن عناصر غذایی پرمصرف ( ازت ، فسفر و پتاس) و کم مصرف (روی ، بر ، آهن ، منگنز و منیزیوم ) علاوه بر بروز بیماریهای فیزیولوژیک زمینه گسترش آفاتی چون پسیل را فراهم می آورد .

مصرف بیش از حد ازت موجب رشد برگی گیاه و حمله و تغذیه آفات مکنده ای چون پسیل را فراهم می کند . در مورد پسیل باید از مصرف بیش از حد کودهای ازته خودداری و نقش حساس پتاسیم را در ایجاد مقاومت در نظر داشت .

۴ . آبیاری : پسیل گلابی حشره ای خشکی دوست وده و خسارت آن درباغ های کم آب بیشتر است . پس حتی المقدور با توجه به شرایط خشکسالی چنانچه باغدار بتواند آبیاری کافی و منظمی را انجام دهد شرایط برای طغیان پسیل فراهم نمی شود .

کرم سفید ریشه Polyphylla oliviery

درختان مورد حمله زرد می شوند و رشد شا خه ها شدیدا درآنها متوقف می شود . میوه ها می ریزند و یا کوچک می مانند . این درختان به علت قطع ریشه واسیب رسیدن به طوقه ، در خاک استحکام چندانی ندارند و به سهولت کنده می شوند و به زودی خشک می گردند . لاروها در داخل خاک به تناسب تغییرات درجه حرارت فصلی تغییر محل می دهند . در ماههای گرم سال در نزدیکی های سطح خاک فعالیت می کنند و در زمستان به اعماق خاک فرو می روند . به همین لحاظ مبارزه شیمیائی پائیزه و زمستانه در مورد لاروها نتایج مطلوب را نمی دهند .

2

کنترل :

۱- جمع آوری و از بین بردن حشرات کامل :

اگر حشرات کامل قبل از تخم یزی جمع آوری و از بین برده شوند ، بدین ترتیب در آن سال آلودگی جدید در باغ به وجود نخواهد آمد . بنابراین به عنوان اولین اقدام ، جمع آوری و نابود کردن حشرات کامل توصیه می شود .

حشره کامل در صبح زود قبل از گرم شدن هوا به صورت غیرفعال روی شاخه های درختان به سر می برند ، بنابراین با تکان دادن شاخه ها در صبح زود می توان آنها را جمع آوری  و سپس نابود کرد .

۲- از بین بردن کرم ها در داخل خاک :

این عمل به دو صورت انجام می گیرد :

الف )بیل زدن باغ در فصل بهار :

بیل زدن باغ در فصل بهار دارای فوائد زیادی   است . یکی از این فوائد مبارزه با کرم این آفت است . به این ترتیب که با بیل زدن   و برگرداندن خاک این کرم ها ممکن است در اثر ضربه بیل از بین بروند و یا اینکه وقتی در سطح خاک قرار گیرند به وسیله ی پرندگان یا بعضی از گوشت خوارن خورده شوند . تخم های این حشره غذای مناسبی برای گونه های مختلفی از مورچگان می باشد و اغلب به وسیله ی آنها ربوده می شوند .  ب ) مسموم کردن کرم ها در خاک با استفاده از سم :

مبارزه شیمیائی عمدتا علیه لاروهای این آفت به دو روش صورت می گیرد :

– سمپاشی   عمومی سطح باغ و مزرعه و زیر رو کردن خاک به عمق ۲۵تا ۳۰ سانتی متر است . ترکیباتی که برای این منظور در سطح یک هکتار به کار می برند عبارتند از :

گامکان ۱۰ تا ۱۵ کیلو ، آلدرین ۴۰ درصد ، پود و تابل ۱۰ کیلو در هکتار ، دی آلدرین ۲۵ درصد ، دیازینون ۲۰ درصد ، گرانول ۸۰ کیلو و فورادان طبق نسخه ی موسسه سازنده .

–       سمپاشی خاک اطراف درختان منفرد که به این آفت آلودگی شدید نشان می دهند برای این منظور خاک اطراف طوقه درختان آلوده را تا روی ریشه های اصلی به شعاع نیم تا یک متر کنار می زنند و منطقه ریشه های اصلی را با محلول   یک درصد گامکان تجارتی و یا آلدرین یا لیندین ۴۰ درصد بخوبی خیس می کنند . ( ۵ تا ۱۰ لیتر برای هر درخت ) و خاک ها را به جای خود بر می گردانند .

۳- از بین بردن علف های هرز یک ساله و چند ساله سطح باغ چون منبع غذایی خوبی برای لاروهای سن اول است.

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

6 نظرات

 1. ادریس می گوید

  سلام و ادب خدمت سایت،
  راستش اینا باید نظر میدادم ولی من سوال که دارم اینجا مطرح میکنم آرزو دارم پاسخی دریافت کنم من توی حیات خود یو درخت گلابی دارم سال قبل هم کلابی ها یک جور کرم های سفید گونه تویش پیدا شد اصلا لایق خوردن نبود آلان که دوباره بهار شده میترسم باز هم همون جور بسه اگه توسعه داشته باشید خورسند میشم و اگه امکان داشته باشه میتونم تصاویر که ازون گلابی ها گرفتم میتونم بهتون بفرستم کمکتان میکنه بهتر نظر بتین. مرسی

  1. سینا مقبلی می گوید

   با سلام
   لطفا تصاویر رو به آیدی تلگرام زیر ارسال بفرمایید.
   sina_plantpathologist

 2. ریحان می گوید

  سلام درخت گلابی کهنسالی توی حیاط داریم که حدود سه سالی است که رو به زوال است برگ درخت زرد میشه درخت جوانه نمیزنه و پوست درخت خیلی زبر شده و هر سال خیلی شدید شته میزنه وبرگها شیره میده از اون جایی که این گلابی از نظر طعم بی نظیره ولی هنگام برداشت گلابی ها از قسمت هسته قهوه ای رنگ میشن درصورتی که ظاهرا سالم از درون خراب شده اگر راهکار مناسب روبرای نجات درخت ارائه بدید ممنون میشم

  1. سینا مقبلی می گوید

   با سلام
   همیشه دیده میشه که با نگه داری درخت در حیاط منزل متاسفانه افراد اقدامات مراقبتی رو فراموش میکنند و در نتیجه
   علایم زوال در درختان ظهور میکنه.
   جنابعالی برای نجات درخت باید از اصلاح خاک باغچه شروع کنید و همچنین شیوه آبیاری رو هم اصلاح بفرمایید.
   کوددهی و سم پاشی نباید فراموش بشه. این مجموعه ای از اقدامات رو میطلبه که همه اونها بصورت تکمیلی
   باید انجام بشن.

  2. قدمعلی ناصری می گوید

   درخت رابا محلول سم آمبوش ومقدازی پودررحت شویی محلوط به آن چندباربشویید.حاک پای درخت راباخاک مرغوب عوض کنیدوکودمناسب بدهیدوسپس بادوره های هفت روزه درتابستان ودوازده یا پانزده روزه درسایر فصول سال .البته درایام عید وگل دهی تادوماه آبیازی نمایید.شما درخانه آب زیادداده اید که باعث خراب شدن درون گلابی شده است .

 3. قدمعلی ناصری می گوید

  درخت رابا محلول سم آمبوش ومقدازی پودررخت شویی محلوط به آن چندباربشویید.حاک پای درخت راباخاک مرغوب عوض کنیدوکودمناسب بدهیدوسپس بادوره های هفت روزه درتابستان ودوازده یا پانزده روزه درسایر فصول سال .البته درایام عید وگل دهی تادوماه آبیاری نمایید.شما درخانه آب زیادداده اید که باعث خراب شدن درون گلابی شده است .

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.