اصول فنی احداث باغ انار

0 297

انار بومی ایران است و در تمام استانهای کشور، به استثناء استان همدان، ارقام متفاوتی از انار بصورت اهلی، وحشی و یا زینتی، آبی یا دیم و بصورت انبوه یا پراکنده دیده می شود. کشت و کار انار تجاری از قدیم الایام در مناطق حاشیه کویر رواج داشته است. فارس، مرکزی، اصفهان، خراسان رضوی و یزد به ترتیب مهم ترین استان های انار خیز کشور را تشکیل می دهند.
زیبایی، تنوع رنگ، طعم و مزه، ارزش غذایی بالا، خواص ویژه دارویی و ضدسرطانی و تنوع فراورده های تبدیلی، در کنار توصیه های دینی و مذهبی، از انار یک میوه استثنایی و بی نظیر ساخته و نظر مشتاقان فراوانی را از سراسر جهان به خود جلب نموده است. سازگاری با شرایط مختلف اقلیمی، تحمل شرایط نامساعد آب و خاک مثل کم آبی و شوری، تکثیر آسان و کم توقعی از دیگر محسنات این درخت ایرانی الاصل است.
انار در بین مسلمانان به میوهی بهشتی معروف است و در آیات ۹۹ و ۱۴۱ سوره انعام و آیه ۶۸ سوره الرحمن و همچنین در کلام معصومین (ع) از آن یاد شده است. گل و میوهی انار برای کارتاژیها (فینیقیهای ها) جنبه ی تقدس داشته و با این انگیزه باغ هایی از انار احداث نموده بودند. یونانیان قدیم هم بر این عقیده بودند که آفردیت الهه ی عشق، این گیاه را در یونان کاشته و وجود آن سبب گشایش و فراوانی می گردد.
متأسفانه،خشکسالی های پی در پی، کاهش کمی و کیفی آبهای زیرزمینی، استرسهای اقلیمی مثل سرمازدگی و آفتاب سوختگی، خسارت تعدادی از آفات و امراض مثل کرم گلوگاه. کنه قرمز پاکوتاه و ترکیدگی. بصورت یک مجموعهی مرتبط انارستانهای کشور را تهدید می کند…

ادامه و توضیحاتی تکمیلی را در مقاله بخوانید(برای دانلود مقاله به پایین همین صفحه مراجعه کنید)

سر فصل های مقاله :

-خصوصيات گياهشناسي انار

-عملكرد و طول عمر درخت انار

-شرايط آب و هوايي مناسب براي انار

-كشورهاي توليد كننده انار

-نيـازهاي اساسي درخت انار

-آب (نياز آبي، كيفيت آب و ميزان آب مصرفي در باغهاي انار)

-خاك مناسب براي احداث باغ انار

-نـــور

-عمليات احداث باغ انار

-آماده سازي زمين اصلي

-فاصله، جهت و تراكم كاشت

-روش های تکثیر انار

-مشخصات قلمه و زمان تهيه آن

-ارقـام انار

-خــزانه توليد نهال انار

-كاشت نهال انار

-هــــرس

برای دانلود مقاله “اصول فنی احداث باغ انار”بر روی لینک زیر کلیک کنید


دانلود مقاله به صورت رایگان کلیک کنید

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.