آموزش هرس خیار

0 5

برای هرس گیاهان خیار خود، به سادگی زیر شاخه رشد کرده از نرم ساقه ها را حذف کنید. این کار را هنگامی انجام دهید که گیاهان شما به ۰٫۳-۰٫۶ متر می رسند، سپس آنها را به طور مرتب هر ۱-۲ هفته هرس کنید. علاوه بر این، می توانید با استفاده از گیره های باغبانی گیاه خود را بر روی داربست پرورش دهید. هرس منظم محصولات بیشتری تولید می کند و خیارهای سالم تری به بار می آورد. به راحتی می توانید گیاهان خیار خود را هرس کنید!

تصمیم گیری در مورد زمان هرس کردن

در اولین بخش از این مقاله به تصمیم گیری در مورد اینکه چه زمانی خیار را هرس کنیم می پچردازیم.

۱- وقتی خیارهای شما به طول ۰٫۳۰-۰٫۶ متر رشد کردند آنها را هرس کنید:

برای رسیدن به بهترین نتیجه، گیاهان خیار خود را بعد از رشد به اندازه مناسب هرس کنید. به طور متوسط ​​می توانید ۳ تا ۵ هفته بعد از شروع رشد آنها را هرس کنید. اگر خیار را خیلی زود هرس کنید، ممکن است به درستی رشد نکند و نرم ساقه آسیب ببیند. این کار تضمین می کند گیاه در اواخر فصل رشد می تواند از خیار نگهداری کند.

۲- خیارهای خود را هر ۱-۲ هفته هرس کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید:

هرس منظم مواد مغذی گیاهان شما را حفظ کرده و آنها را عاری از بیماری نگه می دارد. در حالی که مجبور نیستید آنها را طبق یک برنامه خاص هرس کنید، بهتر است آنها را حداقل ۱-۳ بار در ماه هرس کنید. گیاهان خود را به ویژه در هنگام رشد زیر شاخه ها هرس کنید.

۳- هر زمان که ساقه یا گل های آسیب دیده و بیمار را مشاهده کردید، آنها را از بین ببرید:

برای نگه داشتن گیاه در سلامتی مطلوب، گیاهان خود را در بین هرس های منظم بررسی کنید. اگر مناطق قهوه ای یا پژمرده پیدا کردید، آنها را با استفاده از قیچی هرس قطع کنید. مناطق آسیب دیده مواد مغذی حیاتی را از بقیه قسمت های گیاهان شما می گیرد.

حذف زیر شاخه ها

دومین بخش از این مطلب به حذف زیر شاخه ها می پردازیم.

۱- ساقه اصلی را در گیاه دنبال کنید تا زیر شاخه ها را پیدا کنید:

گیاهان خیار در اوایل فصل شکوفایی خود بصورت ساقه های بلند و باریک رشد می کنند. ساقه از مرکز گیاه می گذرد. ساقه اصلی را پیدا کنید تا بتوانید زیر شاخه هایی را پیدا کنید که به صورت جانبی از نرم ساقه اصلی رشد می کنند.

۲- از شر ۴-۶ زیر شاخه که از ته گیاه خیار در حال رشد هستند خلاص شوید:

زیر شاخه ها ساقه های جانبی کوچکی هستند که از ساقه اصلی رشد می کنند. یا آنها را با انگشتان خود از بین ببرید و یا آنها را با قیچی هرس کنید. آنها را پایین ساقه هرس کرده و برش خود را با زاویه ۴۵ درجه انجام دهید. برای شناسایی زیر شاخه، به دنبال انتهای گلدار و کرکی نرم ساقه اصلی گیاه باشید. اگر زیر شاخه ها را روی گیاه رها کنید، بازده کلی کمتری خواهید داشت و ممکن است خیارهای کوچکتری رشد کند.

۳- با استفاده از قیچی هرس خیار آسیب دیده یا ناسالم را قطع کنید:

به محض مشاهده خیارهای قهوه ای یا پوسیده، آنها را از بین ببرید. برش خود را از جایی که خیار از نرم ساقه اصلی رشد می کند، با زاویه ۴۵ درجه انجام دهید. این کار با توزیع مواد مغذی به خیارهای در حال رشد به جای خیارهای آسیب دیده، گیاهان شما را سالم نگه می دارد.

۴- از برداشتن برگ ها یا گل های گیاه خودداری کنید:

هنگام هرس فقط زیر شاخه ها را قطع کنید. برگ ها و گل ها را به عنوان بخشی از چرخه رشد طبیعی خیار روی نرم ساقه می رویند. اگر گل ها را قطع کنید، گیاه شما خیار نمی‌دهد.

پرورش ساقه

در آخرین بخش از این مطلب به پرورش ساقه ها می پردازیم.

۱- در صورت استفاده از داربست به محض پدیدار شدن گل ها گیاهان خود را پرورش دهید:

هنگامی که برای اولین بار گل می بینید، گیاهان شما به اندازه کافی بالغ شده اند که می توانند پرورش بیابند. اگر فضای کافی در باغتان ندارید و یا می خواهید گیاهان خود را از زمین دور نگه دارید، داربست ایده خوبی است. اگر گیاهان خود را خیلی زود تربیت کنید، ممکن است ساقه های آنها ناهموار رشد کنند.

۲- با گیره های باغبانی، نرم ساقه اصلی را روی داربست محکم کنید:

برای پرورش گیاهان خود برای رشد روی داربست، باید نرم ساقه ها را همزمان با رشد به آن وصل کنید. یک بسته گیره باغبانی باز کنید، آن را به دور تا دور نرم ساقه گیاه خود وصل کنید، و نرم ساقه را به داربست بچسبانید. یک گیره دیگر (در حدود ۱۰–۱۵ سانتی متر) بالای گیره اول وصل کنید. رشد خیار روی داربست باعث صرفه جویی در فضای باغ شما می شود و خیارهای را از زمین دور می کند که باعث کم شدن بیماری ها می شود.

۳- با رشد ساقه خیار، به اضافه کردن گیره ها ادامه دهید:

هنگامی که برای اولین بار گیاه خیار خود را پرورش می دهید، فقط می توانید از ۱-۳ گیره برای نگهداری ساقه اصلی استفاده کنید. با ادامه رشد نرم ساقه، گیره های بیشتری به منظور محکم کردن ساختار و عمودی نگه داشتن ساقه اضافه کنید.

۴- هنگام محکم کردن نرم ساقه، همه ی زیر شاخه های جانبی که مشاهده کرده اید را از بین ببرید:

زیر شاخه های جانبی در میان شاخه های گل دهنده از ساقه اصلی رشد می کنند. هنگامی که ساقه را محکم میکنید، مراقب زیر شاخه های جوانه زده باشید. سپس، از قیچی های هرس خود استفاده کنید تا آنها را برش دهید.

۵- از قطع ساقه های باریک و بند پیچک نرم ساقه خودداری کنید:

گیاه خیار شما همچنین بصورت شاخه های نازک و سبز روشن رشد می کند که به ساقه ها کمک می کند تا بر روی یک سطح قرار بگیرند و به صورت عمودی رشد کنند. این پیچک ها بلافاصله در کنار زیر شاخه ها رشد می کنند. هنگام هرس، این پیچک ها را نگه دارید تا گیاه شما از محافظت بیشتری برخوردار شود. اگر به طور تصادفی پیچک ها را بریدید، ممکن است لازم باشد از گیره های اضافی برای نگهداری از نرم ساقه اصلی بر روی داربست استفاده کنید.


بیشتر بخوانید:

آفات گردو


شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.