توصیه های فنی در زمینه نگه داری کدو پس از برداشت

0 315

مقدمه:

کدومسمایی یا کدو خورشی که از گونه ی C.pepo L.است. ساقه ی این کدو گوشه دار و دارای شیارهای طولانی است. برگها تقریباً سخت و گاه گاهی همراه با لکه هایی به رنگهای متنوع دیده می شود. کرکهای روی دمبرگها در این نوع تیز و اغلب برنده است. میوه ی این گیاه اغلب به صورت سبز تیره یا سبز روشن و راه راه است که در اغلب ارقام همراه با لکه های سفید مشاهده می شود.

 شاخص های رسیدن محصول:

متوسط طول میوه ٣٠سانتی متر  وبه عرض ١٢ سانتی متر  است. گیاه بطور متوسط ۶ تا ۵ میوه تولید می کند که وزن هر میوه حدود١٠٠ تا ٢٠٠ گرم است. رنگ گوشت میوه ی آن سفید رنگ است.   

شاخص کیفیت:

سفت بودن میوه در تمامی نواحی و همچینین رنگ براق (از سبز تیره تا روشن و زرد) آن نشانه های خوبی برای تشخیص میوه های با کیفیت از انواع دیگر آن است.

خسارت های قبل از برداشت محصول:

در زمان داشت، مواردی ازجمله آفات، بیماری ها و کمبود عناصر ریز مغذی رخ میدهد که توجه به عوامل جهت دستیابی به محصول با کیفیت لازم و ضروری است ازجمله این موارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

شته ها

 

 سوسک های برگ خوار

سفیدک سطحی

سوسک های گرده خوار

 کمبود پتاسیم و کلسیم

ارقام موجود در بازار:

کدو سبز به رنگ زرد یا طلایی یکی از رنگ های جذاب و جدید کدو می باشد و تقریباً پر محصول است . رنگ این کدو معمولاً در محدوده ی رنگی زرد و نارنجی و طلایی است. کدوطلایی کاشت و پرورش ساده ای دارد و یکی از سبزیجات ( صیفی جات ) مناسب برای کاشت در باغ و باغچه می باشد.

رقم کدو سبز هیبرید (Squash Summer Sun F1)

کدو سبز سبز کلاریتا

کدو زرد طلایی

 

رطوبت بهینه:

بهترین میزان رطوبت نسبی برای نگه داری کدو سبز ۹۵% است و با کاهش رطوبت نسبی تا زیر این میزان از وزن آن کاسته خواهد شد..

جدول۱: درصدهای متفاوت افت وزن در دماهای مختلف

 

زمان نگه داری

رطوبت نسبی بهینه آسیب سرما دمای بهینه نگه داری شیوه سرما دهی
۷ تا ۱۰ روز ۹۵% منفی ۰٫۵ درجه سانتی گراد ۴ تا ۵ درجه سانتی گراد

اتاق سرد

هوای سرد پر فشار

 

 

نگه داری در شرایط سرما:

در شرایط مناسب ( دمای ۴ تا ۵ درجه سانتی گراد) و در صورتی که بطور مناسب با کاغذهای مخصوص بسته بندی ( در شرایط بدون رطوبت ) و همچنین در شرایط آماده سازی (قرار گرفتن در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد به مدت ۴۸ ساعت) نگه داری شود میتوان کدوها را به مدت یک هفته نگه داری کرد.

                                                                   کدو تیمار شده در دمای ۱۵ درجه                             کدو تیمار نشده

نتیجه تیمار پیش سرما دهی در افزایش مقاومت کدو به سرما (۴ درجه سانتی گراد)

پاسخ به غلظت اتیلن:

کدو از جمله گیاهانی است که در طی رشد و برداشت اتیلن زیادی تولید نمیکند اما در صورتی که در دمای ۲۰ درجه به بالا نگه داری شود، غلظت اتیلن تولیدی بیشتر و بیشتر خواهد شد تا جایی که باعث آسیب های فیزیولوژیکی خواهد شد.

پاسخ به محیط کنترل شده CA:

محیط کنترل شده میتواند از بروز بسیاری از خسارت ها (فساد، مغزدار شدن) جلوگیری کند ویا آنها را کاهش دهد. با کاهش غلظت اکسیژن و افزایش دی اکسید کربن در بسته بندی های کدو، خسارت سرما به اوج خود خواهد رسید. با این حال نگه داری کدو ها در شرایط غلظت ۱% اکسیژن و دی اکسید کربن ۵% نشان داد که مبپیتواند خسارت سرما را به کمترین میزان برساند.

 موارد ضروری در هنگام کشت:

با توجه به اهمیت رعایت موارد تغذیه ای در کیفیت محصول نهایی، مواردی که برای حفظ کیفیت میوه در سردخانه رعایت شود ذیلا شرح داده می شود:

باتوجه به ماهیت محصول کدو ، تامین عناصر مغذی و آب کافی در کشت این محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از عناصری که باید بطور کامل تامین شود کلسیم است، عدم تامین کافی کلسیم باعث بدشکل شدن میوه و قهوه ای یا سیاه شدن انتهای میوه می شود. کمبود پتاسیم و بُر نیز باعث بدشکلی و نارس شدن محصول و همچنین عدم مقاومت و حساسیت بیشتر به شرایط سرما خواهند شد.

با توجه به موارد ذکر شده، علاوه بر آزمایش کیفی محصول در هنگام بارگیری، بررسی های کیفی از جمله اقدامات زراعی انجام شده هم باید مذ نظر قرار گیرند تا از بروز آسیب های پنهان جلوگیری کرد.

ملاحظات ویژه:

طی بسته بندی و انتقال کدو ها به سردخانه به هیچ وجه نباید رطوبت به بسته بندی ها نفوذ کند چراکه باعث آلودگی های ثانویه از جمله پوسیدگی های قارچی و له شدن محصول خواهد شد.

زنجیره سرما:

زنجیره سرما فرآیندی است که طی آن در جهت حفظ کیفیت مواد غذایی برداشت شده تا رسیدن به دست مشتری نهایی تلاش میوه این زنجیره شامل یک فرآیند کلی از مزرعه تا فروشگاه است اما در محصولات مختلف جزئیات متفاوتی دارد. در مورد کدو سبز نکته اصلی حفظ دمای محصول در بازه ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد و رطوبت ۹۵% است. بهترین شرایط سرد کردن محصول هم شیوه هوای سرد پرفشار است اما در صورت عدم امکان انجام این روش، شیوه اتاق سرد هم میتواند در دستور کار قرار گیرد.

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.