توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت

0 268

توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت:

مقدمه:

بروکلی یک جوانه گل و یا در توضیح بهتر یک گل آذین متورم نابالغ است. با این وجود که گل ها پسی از برداشت باز نمی شوند اما این گیاه نرخ تنفس سلولی سریعی دارد.

شاخص های رسیدن محصول:

کلم بروکلی آب و هوای سرد را ترجیح می‌دهد و زمانی که هوا گرم می‌شود جوانه ها باز شده و گیاه به گل می‌رود. چندین واریته کلم بروکلی وجود دارد که به گرما مقاوم هستند و در اثر گرما دیرتر به گل می‌روند و زمان بیشتری برای برداشت دارند. شاخص کیفیت:

بازار پسندی محصول بر اساس تقاضای بازار در مورد اندازه قط سر کلم تعیین می شود. گاهی تعدد برداشت برای یکسان سازی اندازه و قطر سر ها لازم خواهد بود. چرا که گل ها در کلم هایی که سایز بزرگتری نسبت به بقیه پیدا می کنند  شروع به باز شدن می کنند

خسارت های قبل از برداشت محصول:

در زمان داشت، مواردی ازجمله آفات، بیماری ها و کمبود عناصر ریز مغذی رخ میدهد که توجه به عوامل جهت دستیابی به محصول با کیفیت لازم و ضروری است ازجمله این موارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

پوکی مغز کلم بروکلی بر اثر کمبود بُر:

توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت
توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت

بنفش شدن سر کلم بروکلی:

توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت
توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت

زرد شدن کلم بروکلی بر اثر بیش بود گاز اتیلن:

توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت
توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت

 

ارقام موجود در بازار:

از واریته های خوب کلم بروکلی که به گرما مقاوم می‌باشند می‌توان Flash را نام برد که در عرض ۶۰ روز قابل برداشت است، از دیگر واریته ها Green Magic می باشد که سرهای بزرگ سبز-آبی تولید می‌کند و به خصوص برای فریز کردن عالی است.

کلم های بروکلی دارای ساقه های جانبی

برخی از انواع کلم بروکلی یک سر مرکزی تولید می‌کنند و بعد از برداشت آن، ساقه های جانبی بر روی گیاه به رشد ادامه می‌دهند و کلم بروکلی تولید می‌نمایند. این واریته ها برای کاشت در پاییز مناسب هستند، در این زمان هوا سرد است و کلم بروکلی در اثر گرما به گل نمی‌رود و ساقه های جانبی نیز به رشد ادامه می‌دهند. Green Goliath، Bonanza ، DiCicco و Waltham واریته هایی هستند که بعد از برداشت سر مرکزی، از طریق ساقه های جانبی به تولید ادامه می‌دهند.

کلم بروکلی چینی

کلم بروکلی چینی یکی از گونه های کلم بروکلی است که رشد سریعی دارد که برگ های خوراکی تولید می‌کند. مانند سایر کلم های بروکلی، قبل از این که جوانه های گیاه باز شوند آن را برداشت می‌کنند. سر کلم بروکلی چینی و برگ ها کوچک و ترد هستند و در بسیاری از غذاها می‌توان از آن استفاده نمود. حتی می‌توان آن را به تنهایی سرخ کرده و استفاده کرد. عطر و طعم این کلم بروکلی نسبت به سایر واریته های کلم بروکلی کمی تندتر است.

کلم بروکلی راب (Raab)

کلم بروکلی راب یکی از واریته هایی است که برای استفاده از برگ ها و ساقه باریک آن که جوانه هایش هنوز باز نشده اند کاشته می‌شود. این کلم بروکلی هم برای کاشت بهاری و هم کاشت پاییزی مناسب است. کلم بروکلی راب به سرعت بالغ می‌شود و اگر در پاییز کاشته شود ممکن است تا بهار سال بعد زنده بماند و به تولید محصول ادامه دهد. برگ های کلم بروکلی راب را زمانی که ۱۰ تا ۲۰ سانتی متری هستند باید برداشت کرد. برداشت اول معمولا ۶۰ تا ۶۵ روز بعد از کاشت بذرها می‌باشد.

 

رطوبت و دمای بهینه:

نگه داری کلم بروکلی در دمای پایین (صفر درجه سانتی گراد و رطوبت ۹۵% ) برای حفظ کیفیت آنها بسیار مهم است. در این شرای میتوان کلم ها را به مدت ۲۱ تا ۲۸ روز با حفظ کیفیت نگه داری کرد. درصورت نگه داری در دمای ۵ درجه سانتی گراد طول عمر آنها ۱۴ روز و در صورت نگه داری در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد طول عمر کلم ها ۵ روز خواهد بود.

آسیب سرما:

نگه داری کلم بروکلی در دمای منفی ۰٫۶ تا منفی ۱ درجه سانتی گراد باعث یخ زدگی آن خواهد شد.این امر همچنین در صورت استفاده از نمک در مخلوط آب و یخ هم رخ خواهد داد. نواحی یخ زده بر روی گل ها باعث تیره رنگ شدن آنها شده و پس از یخ ردایی ممکن است بی رنگ شود و این نواحی به بیماری های باکتریایی بسیار حساس خواهند بود.

جدول ۱: میزان نرخ تنفس سلولی

دما ۰°C ۵°C ۱۰°C ۱۵°C ۲۰°C
ml CO2/kg·hr ۱۰-۱۱ ۱۶-۱۸ ۳۸-۴۳ ۸۰-۹۰ ۱۴۰-۱۶۰

 

پاسخ به غلظت اتیلن:

کلم بروکلی به اتیلن بسیار حساس بوده و به سرعت زرد می شوند و درصورتی که بروکلی ها در معرض غلظت ۲ پی پی ام اتیلن در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد باشند طول عمر آنها ۵۰ درصد کاهش می یابد. این در حالی است که خود بروکلی نرخ تولید اتیلن بسیار پایینی دارد.

پاسخ به محیط کنترل شده CA)):

محیط نگه داری کنترل شده باعث حفظ کیفیت محصول بروکلی خواهد شد. بطور مثال کاهش اکسیژن محیط به سطح ۱ تا ۲ درصد ،همراه با سطوح CO2 تا میزان ۵ تا ۱۰% در دمای ۰ تا ۵ درجه کیفیت محصول را حفظ خواهد کرد. با این حال تغییرات موثر در دمای نگه داری کلم بروکلی باعث تولید گازهای گوگرد دار می شود که در نتیجه تغییرات زیادی در کیفیت هوای محیط خواهد داشت. بیشتر محیط های کنترل شده نگه داری بروکلی ها حاوی ۳ تا ۱۰ درصد اکسیژن و ۷ تا ۱۰ درصد دی اکسید کربن هستند تا بتوان از ایجاد و گسترش این گازهای ناخواسته جلوگیری کرد.

موارد ضروری در هنگام کشت:

با توجه به اهمیت رعایت موارد تغذیه ای در کیفیت محصول نهایی، موادری که برای حفظ کیفیت میوه در سردخانه رعایت شود ذیلا شرح داده می شود:

تامین عناصر مغذی در کشت این محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از عناصری که باید بطور کامل تامین شود عنصر بُر است، عدم تامین کافی بُر باعث پوک شدن مغز سبزی شده و حساسیت آن را نسبت به بیماری ها و آلودگی ها قارچی و باکتریایی افزایش می دهد.

منیزیم: با کمبود منیزیم در کشت بروکلی علائمی از جمله زرد شدن رنگ کلی بوته و عدم رشد کافی آن ها رخ خواهد داد.

با توجه به موارد ذکر شده، علاوه بر آزمایش کیفی محصول در هنگام بارگیری، بررسی های کیفی از جمله اقدامات زراعی انجام شده هم باید مذ نظر قرار گیرند تا از بروز آسیب های پنهان جلوگیری کرد.

ملاحظات ویژه:

کلم بروکلی را میتوان با استفاده از شیوه سرمادهی ترکیبی یخ و مایع در کارتن های آن به سرعت سرد کرد. شیوه های هیدروکولینگ و همچنین هوای پرفشار هم راهکارهای خوبی هستند اما مدیریت دما با استفاده از یخ بهتر صورت می گیرد.

درجه بندی کیفی کلم بروکلی:

درجه بندی کیفی کلم بروکلی با توجه به کیفیت کلی و یک دست بودن رنگ آن انجام می شود.

تصویر: درجه بندی به ترتیب از ۱ (با کیفیت) تا ۵ (کیفیت پایین)

توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت
توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت

زنجیره سرما:

توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت
توصیه های فنی در زمینه نگه داری کلم بروکلی پس از برداشت

زنجیره سرما فرآیندی است که طی آن در جهت حفظ کیفیت مواد غذایی برداشت شده تا رسیدن به دست مشتری نهایی تلاش میوه این زنجیره شامل یک فرآیند کلی از مزرعه تا فروشگاه است اما در محصولات مختلف جزئیات متفاوتی دارد. در مورد کلم بروکلی نکته اصلی حفظ دمای محصول در دمای صفر درجه سانتی گراد و رطوبت ۱۰۰ تا ۹۵% است دما و رطوبت پایین تر از این مقادیر باعث سرمازگی و یا از دست رفتن رطوبت محصول خواهد شد.

خصوصیات بسته بندی:

برای دستیابی به بهترین کیفیت کلم بروکلی باید کاملا تمیز برداشت شده و بسته بندی شوند و در صورت لزوم پس از برداشت میبایستی باید شستشو شود. با توجه به این که نرخ از دست دادن آب در کلم بروکلی بسیار بالا است، بنابراین باید در بسته بندی های حاوی یخ و یا در مکان های یخچالدار نگه داری شود.

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.