روش کاشت گوجه گیلاسی در گلدان

0 15

پرورش گوجه گیلاسی به دلیل کوچک بودن مورد توجه قرار می‌گیرد و برای تهیه سالاد‌ها و غذا‌های مختلف از آن استفاده می‌شود.

معمولاً پرورش گوجه گیلاسی، در گلدان انجام می‌شود. رشد جمع و جور و کوچک بودن ثمره این گوجه فرنگی، سبب کشت آن در گلدان شده است. این گوجه به رنگ‌های زرد، سیاه و قرمز وجود دارد.

شکل ظاهری گوجه گیلاسی شبیه به زیتون بوده و کشیده است. این گوجه را با نام زیتونی نیز می‌شناسند. دارای طعم شیرین و خاصی است. بافت گوجه گیلاسی گوشتی است و از نظر میزان اسیدی بودن، درجه پایین تری را شامل می‌شود. کاشت گوجه گیلاسی در هر زمان از سال با برقراری شرایط لازم ممکن می‌باشد.

شرایط پرورش گوجه گیلاسی
پرورش گوجه گیلاسی مانند کاشت سیب زمینی به نور کافی نیاز دارد. میزان نور دریافتی گیاه باید ۸ ساعت یا بیشتر باشد. میزان اسیدیته خاک باید بین ۶ تا ۶.۸ باشد. این گیاه باید خاکی با حد متوسط حاصلخیزی و با زهکشی عالی داشته باشد.

انتخاب گلدان
برای پرورش گوجه گیلاسی، همچون کاشت فلفل زینتی گلدان انتخابی اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال گلدان پلاستیکی به دلیل جنس خود خشک بوده و در طول مصرف ممکن است دچار شکستگی شود. گلدان‌های رسی دارای قیمت کمی هستند، اما این گلدان نیز در گرمای زیاد خشک می‌شوند.

عده‌ای نیز از بشکه‌های چوبی برای پرورش گوجه استفاده می‌کنند. البته این بشکه‌ها فرد را دچار زحمت می‌کنند. چون دارای وزن زیادی می‌باشند. بهترین گلدان برای پرورش گوجه گیلاسی، گلدان‌های گلی با لعاب شیشه‌ای است. این گلدان‌ها در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و رطوبت را در خود نگه می‌دارند.

گلدان‌های مذکور باید حدود ۱۲ سانتی متر عمق داشته باشند. ریشه‌های گوجه فرنگی طویل هستند و چنین عمقی به آن‌ها اجازه کشیده شدن به سمت پایین را می‌دهد و جای فراخی برای بسط و توسعه آن‌ها فراهم می‌کند. در عمق‌های کوتاه، ریشه فضای لازم برای توسعه ندارد و در نتیجه به سطح گلدان نزدیک می‌شود. قرار گرفتن ریشه در نزدیکی سطح، خشک شدن ریشه‌ها و احساس تشنگی آن‌ها را فراهم می‌آورد. در نتیجه مجبور به آبیاری زود به زود خواهید شد. این مسئله رشد گیاه را کم می‌کند. می‌توانید برای پرورش گوجه گیلاسی از گلدان آویزان استفاده کنید. این گلدان باید سطحی برابر با ۱۰ تا ۱۲ اینچ داشته باشد.

خاک
خاک مناسب برای گیاه، خاکی است که دارای آب و مواد غذایی کافی باشد. اگر خاک شما به اندازه نبوده و کم باشد، در نتیجه میزان مواد غذایی که به گیاه می‌رسد کم خواهد بود. خاک را برای شرایط پرورشی بهتر گوجه گیلاسی و تامین مواد غذایی مورد نیاز در فواصل زمانی کم تعویض نمایید.

از خاک باغ به دلیل بافت سنگین و سخت و فشرده شدن در زمان کاشت، استفاده نکنید. در خاک گلدان حتماً از پرلیت، مواد معدنی و کود استفاده کنید تا خاک شما رطوبت لازم را در خود حفظ و سبک شود. همچنین بهتر است خاک را با قطعات ورمیکولیت، پرلیت و خزه مخلوط سازید. موارد نامبرده را بهتر است به شکل فله‌ای از مرکز باغبانی معتبر تهیه کنید. 

نوع گوجه گیلاسی
در مناطق سردسیر، فرصت کمی برای رشد و نمو گوجه گیلاسی وجود دارد. بهتر است نوعی از آن را انتخاب کنید که رشد تکمیلی خود را در ۶۵ روز یا کمتر طی می‌کند. در محصول اول، میزان تولید زیاد و آن گاه به مراتب کم می‌گردد. گوجه گیلاسی بزرگ دارای محصول بیشتری است و به مراقبت بیشتر نیز نیاز دارد.

کاشت گوجه گیلاسی
یک سینی را برای کشت نشاء گوجه گیلاسی انتخاب کنید. آن گاه بعد از اینکه نشاء‌ها به ۲۰ سانتی متر رسیدند، محل آن‌ها را به گلدان تغییر دهید.

این کار را در منزل ۶ تا ۸ هفته مانده به آخرین سرما انجام دهید. این گیاه به سرما واکنش زیادی دارد. بهتر است آن را در مای ۲۳ درجه سانتی گراد بکارید. این کشت در روز ابری یا شب بهتر جواب می‌دهد. بعد از کاشت گوجه گیلاسی، به بوته‌ها آب دهید و کود لازم را به آن بیفزایید. گلدان را در محلی آفتاب گیر به دور از تنش‌های محیطی قرار دهید.

مراقبت از گوجه گیلاسی
پرورش این نوع گوجه در محیط‌های خیلی گرم یا سرد امکان پذیر نیست.
در محیط‌های گرم آن را در سایه بکارید.
آبیاری زیاد مخصوصاً در زمان گلدهی، موجب ریختن گل‌ها و عدم ثمر نشینی می‌شود.
رطوبت خاک را همیشه حفظ کنید. در تابستان هر روز آن را آبیاری کنید، اما از خیس شدن آن جلوگیری کنید.
بهتر است هر دو هفته یک بار کود را به شکل محلول در آب به گیاه بیفزایید تا مواد مغذی گیاه در آن فراهم شود.
برای رسیدن گیاه به دوران تکمیلی و برداشت محصول، ۸ هفته زمان نیاز دارید.

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.