نکاتی در مورد مرکبات

0 22

با نکات اولیه در احداث باغ مرکبات آشنا شوید

اولین مرحله در احداث باغ مرکبات، بررسی شرایط آب و هوایی و توپوگرافی زمین مورد نظر است. مرحله دوم برای احداث یک باغ، بررسی دقیق بستر کشت است.

شرایط آب و هوایی مناسب کشت مرکبات

درختان مرکبات با مناطق نیمه گرمسیری سازگاری پیدا کرده اند. حداقل دمای مورد نیاز برای اکثر درختان میوه ۱۰ درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود ولی در مورد مرکبات این عدد ۱۲.۵ درجه سانتی گراد می باشد، زیرا در دمای کمتر از ۱۲.۵، رشد مرکبات کاملا محدود می شود.

سرمازدگی مرکبات: به طور کلی، می توان گفت در مناطقی که دما در طول سال به زیر صفر درجه می رسد، برای پرورش مرکبات پر خطر محسوب می شود. در شمال ایران هر چند سال یکبار سرمای شدیدی رخ می دهد، به همین دلیل ارقام و پایه های مقاوم تر توصیه می شود.

دمای بالا و آفتاب سوختگی مرکبات: دمای بالاتر از ۳۵ درجه می تواند برای مرکبات مضر باشد. پرتقال واشنگتن ناول یک رقم زودرس است ولی گریپ فروت خیلی دیررس است. گریپ فروت مقاوم ترین گونه مرکبات به گرما محسوب می شود. آفتاب سوختگی در مرکبات در موارد خاصی به وجود می آید. این پدیده در درختانی که به شدت هرس می شوند و یا در صورت ریزش ناگهانی برگ های گیاه و همچنین در صورت ناکافی بودن رطوبت در هوای گرم رخ می دهد.

علائم آفتاب زدگی روی برگ ها به شکل لکه های متمایل به قرمز در سطح زیرین پهنک دیده می شود. این لکه ها حالت برجسته دارند و با دست حس می شوند. علامت دیگر لوله شدن برگ هاست. علائم فوق در خوزستان روی بالنگ، پرتقال و لیمو دیده می شود ولی روی برگ های نارنج نادر است. در میوه نیز ناحیه ای که در مقابل نور بوده است قهوه ای سخت و خشک می شود.

بستر کاشت مناسب مرکبات

بافت خاک: به دلیل درشت بودن ریشه های مویین مرکبات نفوذ این ریشه ها در خاک های سنگین و رسی به سختی صورت می پذیرد. بنابراین، بافت سبک برای مرکبات ایده آل خواهد بود. زمین هایی که قبلا شالیزار بودند، اغلب رسی بوده و برای کشت مرکبات چندان مناسب نیستند. اگر اصرار به احداث باغ در خاک سنگین وجود داشته باشد حتما باید تا جای ممکن به اصلاح بافت خاک اقدام نمود.

آهک: اکثر زمین های جنوب کشور و حتی شرق مازندران دارای آهک زیاد می باشند. برای مقابله با این مشکل دو راهبرد پیشنهاد می شود:

– استفاده از پایه های مقاوم: نارنج مقاوم ترین پایه به آهک در شمال کشور است ولی در مناطقی که بیماری تریستزا شیوع دارد توصیه نمی شود.

– کود گوگردی: استفاده از کود گوگرد (۲-۱.۵ کیلوگرم)همراه با کود حیوانی و باکتری های تیوباسیلوس برای پایین آوردن pH خاک راهکاری مناسب است.

کمبود عناصر میکرو و ماکرو: مهمترین عناصری که کمبود آن ها در مناطق مختلف کشت مرکبات ایران دیده می شود عناصر آهن، منگنز، روی و منیزیم است.برای تامین این عناصر بهتر است قبل از کاشت، خاک غنی سازی شود.

تهیه نقشه باغ

بعد از بررسی شرایط آب و هوایی منطقه و بررسی بستر کاشت، مرحله سوم تهیه نقشه باغ است. در طراحی نقشه باغ می بایست به مواردی چون موقعیت چاه، کانال های آب، انبار، زهکش ها، درب ورودی باغ و مواردی از این دست توجه نمود. به طور کلی، کاشت مستطیلی بهتر از روش کاشت مربعی است چرا که افزایش نور، افزایش تعداد درخت در هکتار و حرکت راحت تر تجهیزات در آن امکان پذیر است. انتخاب تراکم کشت درختان نیز موضوع مشکل و مهم است و برای تعیین آن باید عوامل مختلفی مانند شرایط اقلیمی، نوع پایه و پیوندک، وسعت زمین و هزینه کارگری و مواردی از این دست را در نظر گرفت. به عنوان یک قانون ساده می توان گفت که هرچه نور بیشتری به داخل فضای باغ نفوذ کند زیست توده بیشتری تولید خواهد شد. به همین دلیل، در مورد مرکبات توصیه می شود که ارتفاع درختان از عرض بین دو ردیف بیشتر نشود.

فاصله کاشت درختان به خصوص به نوع رقم و پایه بستگی کامل دارد. به عنوان مثال، سیتروملو یک پایه پر رشد به حساب می آید، لذا فاصله کاشت درختان روی این پایه بیشتر در نظر گرفته می شود. در مورد رقم ها نیز تفاوت وجود دارد. مثلا نارنگی های ژاپنی تاج کوچکتری به وجود می آورند لذا فاصله کشت آن ها کمتر است، در حالی که پرتقال ها تاج بزرگتری دارند بنابراین فاصله کاشت بیشتری را نیاز دارند. به طور کلی در شمال کشور، آنچه که مرسوم است برای نارنگی های ژاپنی ۴×۳ و برای پرتقال ها و سایر ارقام نارنگی ۵×۴ در نظر می گیرند.

در مورد جهت ردیف ها باید توجه شود که ردیف ها شمالی – جنوبی باشند تا حداکثر استفاده از نور تامین شود.

کلمات کلیدی: مرکبات ، باغ مرکبات ، احداث باغ مرکبات ، کاشت مرکبات ، کاشت پرتقال ، کاشت نارنگی

نکات در مورد مرکبات

مهم‌ترین نکات در خرید باغ مرکبات در شمال کشور

یکی از ویژگی‌های بسیار منحصر به فرد استان‌های شمالی کشور، آب و هوای معتدل و مطلوب آن‌ها می‌باشد. که همین موضوع سبب ایجاد شرایطی مناسب برای کاشت و برداشت مرکبات شده است. بنابراین یکی از سرمایه گذاری‌های پرسود و مطمئن، خرید باغ مرکبات در شمال کشور می‌باشد. که بهره‌برداری مناسب را داشته و به عنوان یک منبع درآمد عالی نیز شناخته می‌شود.

درواقع در حین انجام پروژه‌های مربوط به محصولات زراعی، رعایت برخی از نکات، سبب رسیدن به نتایج مطلوب و حتی عالی می‌شود. ما در این مقاله به بررسی خرید باغ مرکبات در شمال کشور پرداخته و راهکارها و نکات اصلی را که باید در این زمینه مدنظر داشته باشیم، بیان می‌کنیم.

نکات در مورد مرکبات

۱٫   موقعیت جغرافیایی منطقه مورد نظر

از مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام خرید باغ مرکبات در شمال کشور و مخصوصاً در استان‌های گیلان و مازندران مورد توجه قرار دهیم، موقعیت جغرافیایی باغ موردنظر می‌باشد. تابش آفتاب برای باغ مرکبات بسیار حیاتی بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین موقعیت جغرافیایی باغ باید به نحوی باشد که باغ در معرض آفتاب مستقیم قرار گیرد.

بر اساس تحقیقات، درختان مرکبات برای رشد ایده‌آل، باید حداقل ۵ ساعت کامل در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داشته باشند. بنابراین خرید باغ در ناحیهٔ کوهستانی مناسب درختان مرکبات نمی‌باشد. باید در نظر داشت که هر چقدر وسعت باغ بزرگتر و بیشتر باشد. و آفتاب بهتر و بیشتری را نیز دریافت کند، کیفیت میوه‌ها و محصولات نیز بهتر بوده و بازدهی باغ بیشتر می‌گردد.

نکات در مورد مرکبات

نکته مهم در تعیین موقعیت جغرافیایی منطقه مورد نظر

یکی دیگر از نکات مهمی که در موقعیت جغرافیایی باغ مرکبات تأثیر دارد، نحوه کاشت آن‌ها می‌باشد. یکی از روش‌های جلوگیری از یخ‌زدگی میوه‌ها در روزهای بارانی و فصل سرما، کاشت درختان باغ مرکبات در جهت شمالی می‌باشد. اگر درختان مرکبات در جهت شمالی کشته شوند، از یخ‌زدگی در امان می‌مانند. اما این موضوع در همه‌جا صدق نمی‌کند. و از همه مهم‌تر به موقعیت جغرافیایی باغ بستگی دارد.

نکات در مورد مرکبات

۲٫   دمای مناسب برای درختان باغ مرکبات

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان خرید باغ به آن توجه کنید، شرایط دمای منطقه موردنظر می‌باشد. بهترین دما برای رشد مرکبات، دمایی بین ۲۰ تا ۳۲ درجه سانتیگراد می‌باشد. بنابراین اگر قصد خرید باغ مرکبات در شمال کشور را دارید، منطقه انتخابی شما باید دارای چنین دمایی باشد. رشد درختان مرکبات در دماهای بالاتر از ۸ درجه و کمتر از ۱۳ درجه سانتی‌گراد متوقف می‌شود. همچنین در نظر داشته باشید که موقعیت جغرافیایی باغ شما باید به نحوی باشد که درختان از وزش بادهای شدید در امان بمانند. زیرا وزش بادهای شدید باعث عدم جوانه‌زنی، شکوفه دهی و رشد میوه درختان می‌شود.

۳٫   اهمیت شرایط خاک در خرید باغ مرکبات در شمال کشور

شرایط خاک، از دیگر عوامل مهمی است که به هنگام خرید باغ مرکبات در استان‌های گیلان و مازندران باید حتماً به آن توجه کنیم.

با توجه به رشد ریشه‌های درختان مرکبات در خاک، خوب بودن شرایط خاک، تضمین کننده تولید محصولات عالی می‌باشد. به طور کلی درختان مرکبات در خاک‌هایی که چندین لایه از ماسه داشته باشند، بهتر رشد می‌کنند. به همبن دلیل، خاک باغ مرکبات باید تا عمق ۵۰ سانتیمتری از خاک سطحی هوادهی شده و زهکشی شود.

نکات در مورد مرکبات

نکته مهم در اهمیت شرایط خاک

در هنگام خرید باغ مرکبات در شمال کشور، هوای موجود در خاک بسیار مهم بوده و اهمیت این نکته را می‌رساند که هوادهی و زهکشی خوب از پوسیدگی ریشه درختان جلوگیری می‌کند. همچنین در خاک باغ‌هایی که در ارتفاع پایین‌تری قرار دارند، آب باران را در خود نگه داشته و هوا را به خوبی منتقل نمی‌کنند. در نتیجه درختان ضعیف‌تر می‌شوند.

محدوده Ph خاک درختان مرکبات باید از ۶ تا ۸ در نظر گرفته شود. همچنین بیشتر درختان مرکبات در خاک‌های رسی رشد می‌کنند.

۴٫   کاشت نهال‌های مرکبات و خرید باغ مرکبات در شمال کشور

درختان جوانتر مرکبات، دارای شرایط میوه‌دهی بهتری می‌باشند. درواقع بسیاری از متخصصان و کارشناسان حوزهٔ کشاورزی باور دارند که درختانی که زودتر جوانه و میوه می‌دهند، درختان جدیدتری بوده و سن کمتری دارند.

بنابراین این نکته را باید در حین خرید باغ مرکبات در شمال کشور در نظر داشته باشید. دقت کنید که آیا باغ مرکباتی را که خریداری کرده‌اید، یک باغ آماده کشت و کار است و یا دارای درختان بالغ نیز می‌باشد. اگر تمایل به خرید باغ مرکبات در شمال کشور دارید، باید پیش از خرید، شرایط درختان و سایر مسائل را بررسی کنید. علاوه بر این اگر می‌خواهید نهالی از مرکبات را در باغ بکارید، حتماً باید این کار را زودتر از زمان گلدهی انجام داده و قبل از این زمان، نهال مورد نظر را در زمین قرار دهید.

سخن پایانی و جمع‌بندی نکات

عوامل بسیار زیادی در خرید باغ مرکبات در شمال کشور تاثیرگذار هستند. که یکی از این عوامل بسیار مهم و کاربردی نوع باغ می‌باشد. اینکه شما چه هدفی از خرید باغ مرکبات دارید. و آینده آن را چگونه می‌بینید. بسیاری از افراد با خرید باغ مرکبات در شمال کشور، به دنبال ایجاد پروژه‌های کارآفرینی و کسب درآمد مطمئن می‌باشند. اما در این میان افرادی نیز وجود دارند که برای سرگرمی و مصارف شخصی خود اقدام به خرید باغ می‌کنند. 

بیشتر بخوانید…

بیماری باکتریایی سبزشدن مرکبات 

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.