کلیات کوددهی و کشت گل رز

0 921

کلیات کوددهی و کشت گل رز

 1. تکثیر از طریق بذر را تکثیر جنسی می گویند. تولید بذر در بسیاری از گونه های رز دقیقاً بصورت پایه مادری می باشد ولی بذور ارقام هیبرید پتانسیل ایجاد هیبرید جدید ولی متفاوت از والدین را دارند.
 2. تولید بذر در برخی ارقام بسیار سریعتر از سایر ارقام صورت می گیرد.
 3. انتخاب گل ها باید زمانی که گرده ها رسیدند و هنوز در بساک هستند، انجام گیرد.
 4. برای انجام گرده افشانی کنترل شده باید گل های والد را قبل از آنکه گرده از بساک خارج شود انتخاب نمایید در غیر اینصورت گل خود گشنی می نماید.
 5. بساک های حاوی گرده در لبه بیرونی گل و کلاله و تخمدان در مرکز قرار می گیرند. بساک پس از بلوغ گرده را آزاد می نماید بنابراین باید گرده را از والد نر مورد پسند به بساک ماده مطلوب انتقال داد.
 6. باید گل های ماده را با کیف / کیسه کاغذی پوشاند تا از انجام گرده افشانی نا خواسته جلوگیری گردد. نباید اجازه داد تا والد ماده با سایر منابع گرده لقاح یابد.
 7. باید گرده ها را جمع آوری کرده و در بساک را در محفظه ای پوشیده برای مدت ۲۴ ساعت قرار داد. نباید به حشرات اجازه تماس با بساک را داد.
 8. بهترین شرایط گرده افشانی : دما (نباید بالاتر از ۲۹ درجه سانتی گراد باشد). تلقیح باید در صبح قبل از شروع استرس خورشید در گیاه انجام گیرد. بذور رز پس از ۴ ماه بالغ می گردند.
 9. پس از پوشاندن گل ماده با کیسه کاغذی باید بررسی روزانه انجام گیرد. زمانی که روی سطح مادگی بصورت چسبناک درآمد گرده را از بساک به روی مادگی اضافه کنید.
 10. زمانی که پایه گل شروع به تورم کرد یعنی گرده افشانی اتفاق نیفتاده است.
 11. در سواحل خلیج فارس، بهترین شرایط برای تلقیح کنترل شده در ماه های فروردین یا اردیبهشت فراهم می شود. بهترین شانس موفقیت قبل از گرمای تابستانه فراهم می شود. تلقیح موفق شانس رشد به بذر بالغ قبل از زمستان را افزایش می دهد.
 12. تولید بذر در برخی ارقام بسیار آسان تر نسبت به سایر ارقام است.
 13. بذور باید در دستمال کاغذی های مرطوب و کیسه های پلاستیکی (نه در جای خیس) نگهداری شوند. نباید بذور را در یخچال همراه با میوه یا سبزیجات ذخیره نمود زیرا هورمون اتیلن منجر به مرگ بذور می گردد.
 14. امکان دارد بذر در هر زمانی از سال ریشه زایی نماید ولی تابستان و پاییز بهترین زمان هستند.در طی گرمای تابستان حفظ رطوبت بستر بسیار مهم می باشد.
 15. ساده ترین قسمت در ریشه رز رأس ریشه هایی است که جدیداً شکوفا شدند.
 16. بیشتر خزانه دار ها از گیاهان موجود را به عنوان قلمه استفاده می کنند. گیاهان هر ساله تولید جوانه های جوان و توانمند می نمایند که باید هرس گردند.
 17. هرس روشی برای تولید گیاه جدید، جوان سازی بوته های پیر و کاهش ارتفاع گیاه محسوب می شود. هرس برای تحریک رشد جدید و تولید گل مورد نیاز است. گل های هرس نشده بلند قد، بی حاصل، عموماً کوچک و کم کیفیت هستند.
 18. در ارتفاعات کم که فصل خواب مجزا وجود ندارد گیاه تمایل به بلند قد شدن دارد. یک روش هرس گیاه، برش گیاه با ساقه های طویل تر از حد معمول است.
 19. ریزش دستی غنچه برای تولید گل های بزرگتر ضروری است. تنها وجود یک جوانه انتهایی برای شکوفه دهی در هر ساقه الزامی است. جوانه های جانبی را زمانی که خیلی کوچک هستند بصورتی که خراشی ایجاد نشود، حذف کنید ولی تعداد جوانه ها در انواعی از رزها که تولید گل های متعدد می نمایند نیز باید تعداد جوانه ها را برای تولید شکوفه های نمونه یا تولید گل های بزرگتر در ساقه های کمتر کاهش داد.
 20. نباید قلمه ها را در هوای گرم یا زیر نور مستقیم خورشید قرار داد.
 21. یکسری هورمون های ریشه وجود دارند که بسیار مفید هستند. باید روی پایین ترین قسمت قلمه خراشی ایجاد کرد (بطوری که جوب بریده نود. زیرا این عمل سلول های ناحیه آسیب دیده را به منظور بهبود، وادار به رشد می نماید) زیرا بیشتر ریشه ها از این ناحیه ظاهر می شوند.
 22. در هنگام قلمه زنی باید یکسری شاخ و برگ برای انجام فتوسنتز و تأمین انرژی در زمان ریشه دهی باقی گذاشت.
 23. در شرایط آب و هوایی گرم سطح دزیا، رشد و گلدهی رز در طول سال انجام می شود. گل ها برای چند هفته شکوفه داده و پی از آن رشد رویشی تا قبل از شروع جرخه گلدهی ادامه می یابد.
 24. در شرایط سرما و ارتفاعاترزها عموماً گلدهی ممتد دارند و ۷-۵ هفته از زمان قلمه زدن تا ظهور شکوفه دهی بعدی به طول می انجامد.
 25. رزها در مناطق آفتابی محافظت شده از باد به خوبی رشد می کنند.گل ها در مناطق خشک و گرم نسبت به مناطق سرد سزیعتر رشد می کنند. رزها تقریباً در همه خاک های حاصلخیز با زهکشی مناسب رشد می نمایند.
 26. برای بهبود خاک بسیار سنگین دارای زهکشی ضعیف یک لایه سنگریزه پوشیده شده با لایه ای پیت ماس در انتهای گودال و قبل از کاشت موثر خواهد بود.
 27. رزها بسیار نزدیک به هم کشت می شوند و مراقبت کافی از آن ها کاری مشکل است. اگر قرار است گیاهان در طی حمل از یک نقطه به نقطه ای دیگر دچار خشکی شوند باید ان ها را در سطل آب چند ساعت قبل از کاشت قرار داد. بعد از کاشت، آبیاری باید در قسمت های بالایی از طریق اسپری سبک آب با استفاده از نازل مه پاش صورت گیرد.
 28. استفاده از مالچ به بهبود شرایط فیزیکی و گنجایش ذخیره آب و کاهش دمای ریشه کمک کرده و نیز از رشد علف های هرز جلوگیری می نماید. مالچ باید حداقل ۱۵-۱۰ سانتیمتر عمق داشته باشد. همانطور که مالچ پوسیده می شود، باید مواد آلی به سطح آن افزوده گردد. فرآیند تجزیه، اضافه نمودن نیتروژن مفید خواهد بود.
 29. در صورتی که از ماچ در باغ رز استفاده نمی شود، باید کشت های ۲ هفته ای برای کنترل علف های هرز و بهبود شرایط فیزیکی خاک انجام شود. البته کشت های عمیق موجب خسارت به ریشه های در حال تغذیه می شود.
 30. رز ها توانایی رشد در خاک های سنگین را ندارند و نیاز به رطوبت متعادل برای ایجاد رشد مناسب دارند. در هفته با میزان کم بارش یا بدون آن، آبیاری سنگین باید صورت پذیرد. آبیاری سبک و مکرر نیز برای رشد ریشه های عمیق مطلوب است.
 31. آبیاری در خاک های شنی که قابلیت نگهداری اب را ندارند باید هر ۳ روز تمدید گردد.
 32. باید از ابتلای گیاهان رز به بیماری ها و آفات جلوگیری کرد و یا ان ها را کنترل نمود که به چند نمونه بیماری و آفات شایع رز در زیر اشاره می گردد:
 33. لکه سیاه : تولید لکه های قهوه ای تیره یا سیاه نامنظم نموده و در صورت شدت حذف برگ ها را موجب می شود.
 34. سفیدک دروغی و سطحی: تولید پوششی سفید می نماید که در نهایت موجب پیچیده شدن و کج شدن برگ های جوان، ساقه ها و جوانه های گل می شود. همچنین ایجاد لکه های قهوه ای در برگ های جوان و نامطلوب می نماید. سفیدک در مناطق مرطوب بیشتر شایع است البته بسیاری از ارقام جدید رز نسبت به این بیماری مقاوم هستند.
 35. زنگ: این بیماری در برگ های نامطلوب و دمای ۱۸ درجه سانتی گراد و وجود حداقل ۲ ساعت رطوبت ممتد استقرار می یابد. بهداشت زراعی از طریق حذف و سوزاندن برگ های آلوده به کنترل این بیماری کمک می کنند.
 36. کنه عنکبوتی قرمز: این آفت بدون بزرگنمایی قابل رویت نیست. این کنه ظاهری برنزه و لکه دار به برگ ها می دهد. عموماض این آفت در مناطق خشک یک مشکل جدی محسوب می گردد. برای پیشگیری از شیوع این آفت انجام آبیاری و استفاده از کنه کش ها بر اساس دستورالعمل کارخانه سازنده توصیه می گردد.
 37. ملخ: عموماً عامل مخرب برای برگ ها و گل های گیاه رز محسوب می شود.
 38. تریپس ها و شته ها: حشراتی هستند که از شیره گیاهی در شاخ و برگ جوان، جوانه ها و گلبرگ ها تغذیه می نمایند و نیز موجب بدشکلی ان ها می گردند. مصرف مالاتیون، دیازینون و دیبروم جهت کنترل توصیه می گردد. ازآنجایی که در صورت اصتفاده مکرر از یک حشره کش احتمال ایجاد مقاومت وجود دارد، بهتر است از انواع حشره کش ها پس از بی اثر شدن دیگری استفاده نمود.
 39. سوسک رز: در اثر تغذیه این آفت سوراخی در حاشیه یا لبه برگ ها ایجاد می شود. مصرف منظم مالاتیون، کارباریل، دیازینون و سایر حشره کش ها برای کنترل افت مذکور توصیه می گردد. برخی تولید کنندگان رز اعتقاد دارند استفاده از نور های الکتریکی در بالای بوته ها به مدت ۶-۵ ساعت در تاریکی موجب کاهش این آفت می گردد.
 40. سایر بیماری ها و آفات نیز وجود دارند که در برخی مواقع مشکل ساز می شوند و باید در زمان ظهور آن ها را شناسایی و کنترل نمود.
 41. انجام کوددهی بستگی به زمان سال، منطقه و سایز گیاه دارد. سه عنصر کودی رایج شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشند.
 42. برای جلوگیری از سوختگی بخش های بالایی گیاه باید سریعاً آبیاری پس از توزیع کود صورت گیرد.
 43. برای جلوگیری از آسیب کمبود عناصر ریز مغذی مانند آهن باید کوددهی با کود های حاوی این عنصر به صورت اسپری شاخ و برگ و یا مصرف خاکی بر اساس فرمولاسیون صورت پذیرد.

کوددهی در کشت گل رُز

مواد مغذی مقدار
نیتروژن ۱۲۰ تا ۲۴۰ کیلوگرم  در ۱۰۰۰ متر مربع
فسفر ۶۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم  در ۱۰۰۰ متر مربع
پتاسیم ۷۵ تا ۱۵۰ کیلوگرم  در ۱۰۰۰ متر مربع
گوگرد ۲۵ تا ۵۰ کیلوگرم  در ۱۰۰۰ متر مربع
آهن کلاته ۱ تا ۲ کیلوگرم  در ۱۰۰۰ متر مربع
غیر کلاته ۴ تا ۱۰ کیلوگرم  در ۱۰۰۰ متر مربع

 

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.