۹ بیماری عمده فلفل دلمه و نحوه مبارزه با آنها

0 14

تقریباً هر باغ سبزی همراه با سایر محصولات گیاهی محبوب فلفل می کارد. با وجود باردهی فراوان ، به دلیل آسیب دیدن میکروارگانیسم ها یا بیماری های مضر ، خطر کاهش یا از بین رفتن محصول وجود دارد. با شناختی که به شما در شناسایی اولین علائم بیماری کمک می کند ، می توانید از بروز مشکلی جلوگیری کنید.

بیماری های اصلی فلفل دلمه ای و درمان آنها در خانه و گلخانه

هنگام پرورش فلفل ، به اقدامات پیشگیرانه توجه ویژه ای می شود. مراقبت و بازرسی منظم از بوته ها برای تشخیص به موقع آفات یا بیماری ها ضروری است. اگر علت به موقع مشخص نشود و درمان انجام نشود ، گیاهان مبتلا می توانند به مدت ۱-۲ هفته بمیرند… سرسبزی فراوان و محیط مرطوب شرایط مطلوبی را برای پیشرفت در بیماری های مختلف و یا آلودگی به حشرات ایجاد می کند.

باغداران بعد از مشکل پژمردگی نهال های کاشته شده ، مسئله کنترل آفات و بیماری در فلفل را در جایگاه دوم قرار دادند. بنابراین ، شما نباید از اولین علائم آسیب به یک گیاه یا میوه چشم پوشی کنید!

ساق سیاه

این بیماری قارچی عمدتا در مرحله رشد شاخه ایجاد می شود ، بنابراین برای نهال و گیاهان بالغ که در شرایط گلخانه رشد می کنند خطرناک است.

این به دلیل عوامل بیماری زای مختلف است که در بذر ، خاک و بقایای محصولات باقی می ماند. کاشت بیش از حد متراکم نهال و هوادهی بی کیفیت ، که بیشتر در گلخانه ها مشاهده می شود ، می تواند باعث ایجاد یک پا سیاه شود.

علائم مشخص کننده یک بیماری قارچی:

 • تغییر رنگ قسمت پایین ساقه به قهوه ای ؛
 • پوسیدگی در یک منطقه تاریک
 • خشک شدن از کل بوش.

هنگامی که اولین علائم سیاه پوستی یافت می شود ، توصیه های زیر باید دنبال شود:

 • در ابتدای توسعه بیماری ، لازم است که بسترها را با محلول ضعیف پرمنگنات پتاسیم آبیاری کنید.
 • زمین را در اطراف بوته ها شل کنید.
 • گردن ریشه فلفل را بتراشید.
 • اگر سطح خاک خیلی مرطوب است ، بسترها را با ماسه رودخانه (خاکستر ، کربن فعال) بپاشید.
 • اگر این بیماری روی نهال ها تأثیر بگذارد ، باید اتاق را تهویه کنید ، مقدار آبیاری را کاهش دهید.

اگر پای سیاه تمام نهال ها را از بین برد ، بنابراین نمی توانید از خاک برای رشد نهال های جدید استفاده مجدد کنید. میکروارگانیسم های مضر در آن باقی می مانند ، بنابراین نهال ها با گذشت زمان از بین می روند.

پوسیدگی خاکستری

این بیماری در اثر ایجاد قارچ Botrytis cinerea ایجاد می شود. یک ویژگی مشخص تشکیل لکه های قهوه ای مرطوب در قسمت تحتانی ساقه ، در منطقه تماس با زمین است. پس از مدت کوتاهی ، یک پوشش خاکستری در ناحیه آسیب دیده ظاهر می شود. فاز فعال توسعه یک بیماری قارچی در شرایط رطوبت بالا در ترکیب با دمای هوا بالاتر از ۲۰ درجه سانتیگراد رخ می دهد.

اگر در طول معاینه اولین علائم بیماری مشخص شد ، لازم است تختخواب ها را با داروهای دارویی درمان کنید:

 • Fundazol ؛
 • آکروبات اردان؛
 • سرعت؛
 • Previkur یا دیگران.

گیاهان مبتلا باید از مزارع خارج شده و یا در یک ظرف جداگانه پیوند شوند.

پژمردگی باکتریایی سریع

باکتری های بیماری زا با صاعقه به سیستم عروقی ساقه نفوذ می کنند و در نتیجه مانع از تأمین مواد مغذی می شوند. این گیاه علاوه بر گرسنگی ، توسط مواد سمی ترشح شده توسط باکتری ها مسموم می شود که منجر به مرگ سریع فرهنگ می شود. مشخصه اصلی بیماری لکه های زرد روی شاخ و برگ است که نشان دهنده خشک شدن گیاه است و همچنین ماده سفید رنگی که با بریدن ساقه آزاد می شود.

در صورت مشاهده علائم پژمردگی ، توصیه می شود گیاه آسیب دیده را از باغ خارج کنید. بقیه بوته ها را با داروهای مخصوص حاوی مس تیمار کنید.

بیماری اواخر بیماری

به بیماری های قارچی (قارچ Phytophthora infestans) اشاره دارد که می تواند محصول فلفل را از بین ببرد. در مرحله اولیه رشد ، علائمی شبیه به پای سیاه وجود دارد. پس از ۲ هفته ، لکه های قهوه ای در سراسر گیاه از جمله میوه پخش شده است. در هوای خشک ، برگها به سرعت خشک و خرد می شوند. روند پوسیدگی در رطوبت بالا تسریع می شود ، بنابراین نباید در پردازش تردید کنید.ad

با شناسایی اولین علائم ، لازم است بلافاصله تخت ها را با استفاده از آماده سازی های ویژه پردازش کنید:

 • Gamair (برای آبیاری – ۱ قرص برای ۵ لیتر آب ، برای سمپاشی – ۲ قرص برای ۱ لیتر آب) ؛
 • Alirin-B (برای آبیاری – ۲ قرص در هر سطل آب ، برای اسپری – ۲ قرص در هر ۱ لیتر آب) ؛
 • Ridomil Gold (برای پاشش ۱۰ گرم محصول برای ۲ لیتر آب) ؛
 • Fitosporin-M (برای پاشش ۱۰ گرم پودر در هر ۵ لیتر آب).

در مزارع بزرگ استفاده از داروهای قدرتمندتر منطقی تر است: Bravo ، Quadris.

شکست فلفل توسط کلادوسپوریوم: چرا بوجود می آید و چگونه می توان اسپری کرد؟

این بیماری در اثر ایجاد قارچ Fulvia fulva ایجاد می شود ، بیشتر اوقات گیاهان گلخانه ای رشد یافته در شرایط رطوبت بالا را تحت تأثیر قرار می دهد. لکه بینی قهوه ای توسط اسپورهایی که به خاک ، ابزار باغ ، لباس ، سطح گلخانه وارد می شوند منتقل می شود.ad

علائم کلادوسپوریا:

 • لکه های قهوه ای در خارج از برگها ظاهر شد.
 • شکوفه خاکستری با اثر مخملی در قسمت خارجی شاخ و برگ ظاهر می شود.
 • پوسیدگی ساقه و میوه ها.

با یافتن اولین علائم ، درمان باید بلافاصله شروع شود:

 • شدت آبیاری تخت ها را کاهش دهید
 • اطمینان از تهویه مناسب گلخانه ؛
 • گیاهان آسیب دیده را با آماده سازی ویژه درمان کنید (Zaslon ، Barrier).

فوزاریوم و اسکلروسینیا روی برگهای نهال

این بیماری توسط قارچ (Fusarium) ایجاد می شود که رگ های بنیادی را درگیر می کند. در نتیجه مسدود شدن مجاری در ساقه ، دسترسی مواد مغذی و رطوبت مسدود می شود ، گیاه در اثر مسمومیت با سموم از بین می رود. رطوبت فراوان (هم در هوا و هم در خاک) می تواند توسعه یک بیماری قارچی را تحریک کند.ad

در محصولات حساس به فوزاریوم ، اولین علائم بیماری در مرحله تشکیل جوانه مشاهده می شود.

علائم بیماری:

 • برگهای فلفل شروع به پیچیدن می کنند ، پژمرده می شوند.
 • حتی با مراقبت خوب ، سبزها زرد می شوند.
 • ساقه در قسمت ریشه قهوه ای می شود.
 • ایجاد پوسیدگی بر روی ریشه ها ، میوه ها.

از آنجا که فوزاریوم یک بیماری لاعلاج است ، پیشگیری نقش مهمی در پرورش فلفل دارد.

اقدامات پیشگیرانه در خانه از فوزاریوم:

 • قبل از کاشت بذر ، باید با Fundazol (100 میلی لیتر محصول در هر ۱۰ گرم بذر) درمان شود.
 • به طور دوره ای خاک را با محلول ضعیف پرمنگنات پتاسیم آبیاری کنید.
 • پس از برداشت تخت ، بقایای محصول را با دقت انتخاب کنید.

ad

با یافتن اولین علائم فوزاریوم ، توصیه می شود تختخواب ها را با Fundazol یا Topsin-M (0.2٪) درمان کنید. داروها قادر به غلبه بر بیماری نیستند ، آنها فقط روند توسعه را متوقف می کنند.

لکه سیاه باکتریایی بیماری

از لحظه ظهور نهالها از سطح زمین ، گیاه می تواند به لکه باکتری سیاه حمله کند. علامت مشخصه این بیماری لکه های تیره است که در امتداد ساقه و برگ ها پخش می شود. یک مرز زرد در مرز با قسمت سبز قابل مشاهده است.

پروفیلاکسی استاندارد است ، از جمله انتخاب صحیح انواع و روش ضدعفونی خاک و بذر. بعید است که امکان نجات گیاه آسیب دیده وجود داشته باشد ، بنابراین مهم است که بلافاصله بوته های بیمار را خارج کنید تا از شیوع بیماری جلوگیری شود. محل استخراج باید ضد عفونی شود.

سرطان باکتری فلفل و روش های مبارزه با آن

این بیماری متعلق به باکتری است ، توسعه با رطوبت بالا و هوای گرم و همچنین ضخیم شدن تخت ها ایجاد می شود. از ویژگی های مشخص لکه های تیره (نقاط) گسترش یافته روی گیاه است که متعاقباً با یکدیگر ترکیب می شوند و پوسته بزرگی را تشکیل می دهند. از جانبوسط لکه ها رنگ روشن تری دارند که به تعیین تشخیص کمک می کند. ممکن است سوراخ های کوچکی ایجاد شود.ad

در صورت شناسایی علائم ، لازم است که فرهنگ را با سولفات مس یا آماده سازی حاوی مس سمپاشی کنید. بوته های آسیب دیده باید از باغ خارج شوند.

مبارزه با موزاییک تنباکو

موزاییک تنباکو یک بیماری ویروسی است که با نفوذ ویروس به سلول ها و از بین بردن کلروفیل مشخص می شود. به دلیل مرگ سلولهای سطح ورق ، الگویی از سنگ مرمر تشکیل می شود که دارای اجزای بژ و زمرد است.

ضد عفونی خاک و نهال قبل از کاشت و همچنین انتخاب صحیح انواع ، به پیشگیری از بیماری کمک می کند.

این ویروس به مدت ۵ سال در زمین باقی مانده است ، بنابراین لازم است که در پایان فصل با دقت بقایای گیاهان را از محل خارج کنید.

آفات فلفل و نحوه برخورد با آنها

علاوه بر بیماری ها ، آفات می توانند محصول را نیز از بین ببرند. شته ها یکی از خطرناک ترین ها محسوب می شوند. با خوردن آب فلفل ، او قادر به از بین بردن بوته ای در طی چند روز است که از آن برگها و گلها می ریزند. به سرعت در تختخواب پخش می شود ، بنابراین نباید در درمان حشره کش تردید کنید. برای اینکه محلول کار شده از کربوفوس یا کلتان بیشتر روی سبزه بماند ، باید آن را با صابون خرد شده لباسشویی مکمل کنید.ad

کنه عنکبوت برای باغداران دردسر بزرگی ایجاد می کند. واقع در پایین برگها ، آب را از فلفل می مکد. بلافاصله پس از کشف انگل ، شما باید تخت ها را با تزریق آماده شده از یک لیوان پیاز خرد شده (سیر) ، برگ های قاصدک و ۱ قاشق غذاخوری درمان کنید. من صابون تمام مواد تشکیل دهنده پس از افزودن یک سطل آب برای چند ساعت دم می کنند.

در میان آفات دیگر فلفل ، حلزون حرکت برهنه است. آنها به سبزیجات و میوه ها آسیب می رسانند ، در نتیجه آن پوسیدگی شروع می شود. با پاشیدن گیاهان با استرلا (۵۰ گرم پودر در هر سطل آب) می توانید از شر آنها خلاص شوید.

سوراخ های بر روی برگ ها نشانگر حمله سوسک سیب زمینی کلرادو است. آفت و لارو آن بسیار شایع هستند ، بنابراین مهم است که وقت تلف نکنید و حشرات را از بوته جمع نکنید. پس از جمع آوری ، فلفل را با آماده سازی Commander (1 میلی لیتر در هر سطل آب) اسپری کنید.

خرس همچنین دوست دارد برگ بخورد. در مبارزه با آن ، آرایش تله ها و پاشیدن بوی نفت سفید در محل های تجمع آن کمک می کند.ad

پردازش فلفل از آفات و بیماری ها با داروهای قومی در خانه

اگر قوانین اساسی پیشگیری در خانه را رعایت کنید ، می توانید هنگام رشد فلفل دلمه ای از مشکلات جلوگیری کنید.

 • هنگام انتخاب بذر یا نهال ، اولویت با انواع مقاوم در برابر بیماری ها است.
 • توصیه می شود بذرها را در محلی با تهویه خشک نگهداری کنید.
 • قبل از کاشت ، برای از بین بردن عوامل مختلف بیماری زایی و لاروها ، باید کشت خاک انجام شود.
 • قبل از کاشت ، بذرها را در محلول سولفات مس ، محلول ضعیف پرمنگنات پتاسیم یا آماده سازی های خاص خیس می کنند.
 • برای شناسایی کانون های اولیه ، هر روز باید تخت ها را بررسی کنید. در صورت لزوم ، گیاهان را با استفاده از روش های انتخاب شده عامیانه اسپری یا درمان کنید.
 • نهال ها را باید با توجه به فاصله کاشت تا از ضخیم شدن جلوگیری شود.
 • هنگام آبیاری ، سطح رطوبت خاک را کنترل کنید. رطوبت بیش از حد باعث پیشرفت بیماری های قارچی می شود.

باغداران با داشتن دانش ، محافظت از محصولات در برابر آفات و بیماری ها را برای باغبان آسان تر می کنند. فقط باید انسجام را در مراقبت از فرهنگ مشاهده کرد. و سپس بوته های سالم حتی در طاقچه در آپارتمان رشد می کنند.

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.